Apel Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w sprawie polityki kursowej w Polsce
Apel
Do Prezesa Rady Ministrów, Pana Donalda Tuska, Ministra Finansów Pana Jana Vincenta-Rostowskiego oraz Prezesa Narodowego Banku Polskiego Pana Sławomira Skrzypka, w sprawie skutków ekonomicznych i społecznych postępującej aprecjacji złotego
My niżej podpisani członkowie Stowarzyszenia Eksporterów Polskich ze wszystkich branż i regionów Polski, w ślad za Stanowiskiem w sprawie polityki kursowej z br. - zwracamy się z apelem do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów i Prezesa Narodowego Banku Polskiego o wprowadzenie rozwiązań systemowych mających na celu odwrócenie negatywnych tendencji aprecjacji złotego powodującej spadek rentowności i konkurencyjności polskich produktów na rynkach zagranicznych. Obecna sytuacja pociąga za sobą zmniejszanie produkcji na eksport, co powoduje, że polscy przedsiębiorcy tracą pozycję znaczącego partnera handlowego, którą z trudem budowali przez lata.
W związku z pogorszeniem się warunków ekonomicznych i finansowych polskich firm produkujących na eksport, spowodowanym aktualną polityką kursową, eksporterzy polscy zwracają się do Pana Premiera, Pana Ministra Finansów oraz Pana Prezesa NBP o wprowadzenie polityki wsparcia eksportu, która pozwoli na zrównoważony rozwój gospodarki i zapewnienie konkurencyjności eksportu. Chodzi o wprowadzenie rozwiązań systemowych służących rozwojowi eksportu i konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach zagranicznych, a także mających na celu zahamowanie negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych spowodowanych utrzymywaniem się silnego złotego w stosunku do walut obcych.
Eksporterzy zwracają uwagę, że obecny stan rzeczy nie wykazuje żadnych symptomów poprawy. Potwierdza to spadek dynamiki eksportu w 2007 r. i w I kwartale 2008 r. W związku z tym eksport jako jedno z głównych źródeł tworzenia PKB stracił swoją siłę motoryczną w zakresie wzrostu gospodarczego. Dla rozwoju i unowocześnienia, a także zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na rynku pracy, istnieje silna potrzeba stworzenia jasnych, stabilnych i przewidywalnych warunków prowadzenia działalności eksportowej. Chodzi o racjonalną politykę stóp procentowych, oprocentowanie obligacji i bonów skarbowych, działania oszczędnościowe celem zmniejszenia rozmiarów deficytu budżetowego finansowanego papierami Skarbu Państwa, zwiększenie rezerwy walutowej NBP, a także szybkie wejście Polski do strefy euro.
Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że Polska staje się krajem wysokich kosztów wytwarzania i utrzymania. Nie uwzględnienie tego zjawiska w polityce ekonomicznej państwa może powodować daleko idące negatywne skutki gospodarcze i społeczne. Wyrażamy przekonanie, że ranga problemu wymaga podjęcia działań, które pozwolą na wprowadzenie niezbędnych rozwiązań wzmacniających krajową wytwórczość, w tym polski eksport, w myśl zapowiedzi Pana Premiera z exposé, że „będziemy wspierać przedsiębiorczość, wreszcie zmienimy prawo”. W tym zakresie eksporterzy są gotowi wspierać działania parlamentu, rządu i banku centralnego.
Warszawa, 3 kwietnia 2008
Stowarzyszenie Eksporterów Polskich