Spotkanie eksporterów poświęcone "Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki"
Dnia 21 kwietnia 2006 r. odbyło się w Ministerstwie Gospodarki spotkanie z Podsekretarzem Stanu Andrzejem Kaczmarkiem, które było poświęcone zagadnieniom "Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki". W spotkaniu tym wzięło udział około 50 członków Stowarzyszenia ze wszystkich branż i regionów oraz przedstawiciele resortu gospodarki, dziennikarze z prasy, radia i telewizji.
Spotkanie to miało szczególne znaczenie, bowiem stanowiło ono istotną okazję do identyfikacji barier biurokratycznych oraz zainicjowania debaty na rzecz nakreślenia wizji w zakresie wykorzystania istniejącej szansy energetycznej eksporterów w celu stworzenia polskiego modelu długofalowego rozwoju eksportu w nowej rzeczywistości ekonomicznej. Chodziło o określenie form działania w obecnych warunkach w tym m.in. na jednolitym rynku europejskim. W tym zakresie przed eksporterami stoją bardzo trudne wyzwania spowodowane niekorzystnymi zmianami kursu złotego w stosunku do walut obcych. Eksporterzy pytali Wiceministra Gospodarki czym i jak mają zastąpić około 30% spadku kursu walut obcych w stosunku do złotego. Podkreślali również, że dotkliwe skutki ekonomiczne polityki kursowej, jakie występują od 2004 r. odczuwają bez wyjątku wszyscy eksporterzy. Spowodowały one bowiem bardzo duży spadek rentowości oraz konkurencyjności eksportu. Z tego też powodu eksporterzy stracili w 2005 r. około 15 mld zł a do budżetu nie wpłynęło około 5 mld zł. Skutki te zarzutowały, zwłaszcza na pogorszenie kondycji finansowej eksporterów oraz zmusiły ich do redukcji zatrudnienia. W sektorze eksportowym nastąpi w br. strata około 240 tys. miejsc pracy. Redukcje już się zaczęły. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecny poziom eksportu jest efektem globalizacji a nie skutkiem ożywienia gospodarki poprzez rozwój eksportu. Jest to efekt krótkookresowy a nie perspektywiczny. Wskutek tego polski sektor eksportowy może nie tylko stracić ćwierć miliona miejsc pracy ale także nie wykorzystać istniejącego potencjału dla możliwości wzrostu zatrudnienia o około pół miliona.
Zdaniem Stowarzyszenia "Klub Eksportera" aby urzeczywistniać misję na rzecz proeksportowego rozwoju gospodarki powinna ona być wypełniana przez wszystkie resorty a rządowy organ koordynujący powinien być sprawowany przez Ministerstwo Gospodarki. Zauważono także, że Stowarzyszenie stało się najlepszym promotorem rozwoju eksportu oraz najwierniejszym rzecznikiem działań eksporterów.
W tym celu zaproponowano wykorzystanie całego potencjału merytorycznego Stowarzyszenia i resortów dla usprawniania rozwiązań systemowych, a także na rzecz programowania i promocji rozwoju eksportu.
Podkreślano również, że nadrzędnym celem obecnej debaty było zastanowienie się nad przyjęciem wizji w zakresie określenia i realizacji Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki. Chodzi o to aby nie tylko utrzymać eksport na wysokim poziomie ale aby stanowił on główną dźwignię wzrostu gospodarczego. Chodzi zwłaszcza także o to aby w obecnych warunkach miało miejsce rozumne działanie w zakresie kształtowania rozwiązań systemowych na rzecz wprowadzenia mechanizmów makroekonomicznych, instrumentów i narzędzi ekonomicznych i organizacyjnych.
W przedstawionych kierunkach "Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki" przez Andrzeja Kaczmarka zarysowane zostały prace programowe oraz strukturalno - organizacyjne.
W wypowiedziach członków Stowarzyszenia dominowała troska o rozwój eksportu i wykorzystanie potencjału gospodarczego, a także przyspieszenie prac nad "Strategią proeksportowego rozwoju gospodarki". W opinii członków Stowarzyszenia eksport stanowić powinien podstawową dźwignię rozwoju gospodarki oraz zwiększenia udziału Polski w międzynarodowym podziale pracy. W związku z tym celowym będzie pilne opracowanie przez Ministerstwo Gospodarki Strategii oraz przedłożenie jej pod obrady Rady Ministrów i Parlamentu.
Zdaniem eksporterów w "Strategii ..." powinna być zwrócona uwaga na:
- skoordynowanie działań wszystkich organów państwowych i rządowych oraz Stowarzyszenia "Klub Eksportera" na rzecz rozwoju eksportu
- wykorzystanie istniejącego potencjału intelektualnego, wytwórczego i bogactwa surowcowo - materiałowego (węgiel, siarka, miedź, cement, ceramika itd.)
- promocję selektywnie wybranych produktów i branż - skoncentrowanych na rozwój polskich specjalności eksportowych na rynkach zagranicznych
- nakierowanie na wewnątrzgałęziowy rozwój eksportu w ramach globalnej strategii zabezpieczania potrzeb na zespoły i podzespoły dla wyrobów finalnych
- dynamizowanie rozwoju eksportu regionalnych i ekologicznych wyrobów spożywczych oraz mebli i wyrobów drewnianych
- wprowadzenie agresywnych instrumentów finansowych na rzecz wspierania rozwoju eksportu
Zdaniem Stowarzyszenia "Strategia proeksportowego rozwoju gospodarki" powinna stać się merytoryczną i integralną częścią budżetu państwa i być w kolejnych latach przyjmowana przez Rząd i Parlament.
Na zakończenie spotkania - eksporterzy potwierdzili konieczność oraz potrzebę rychłego nakreślenia długofalowej misji urzeczywistniania proeksportowego rozwoju gospodarki, którą powinny wypełniać wszystkie resorty a funkcja koordynująca powinna być sprawowana przez rządowy organ Ministerstwa Gospodarki. W tym celu działalność resortów powinna być nakierowana na usprawnianie rozwiązań systemowych, a także programowanie długofalowe i promocję rozwoju eksportu.
Stowarzyszenie "Klub Eksportera" będzie aktywnie wspierać przedsięwzięcia resortu gospodarki na rzecz urzeczywistniania "Strategii proeksportowego rozwoju gospodarki" poprzez m.in. udział w procesie konsultacji dokumentów programowych, projektów ustaw i aktów wykonawczych, a także działanie w ciałach opiniodawczych.
Warszawa, 2006-04-21