Komentarz nt. produkcji i dynamizacji eksportu „Jabłka Sandomierskiego”
W dniach 30-31 sierpnia 2013r. odbyła się konferencja pt. „Potencjał gospodarczy sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego Ziemi Sandomierskiej” w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu, która zorganizowana została przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Sandomierzu i Stowarzyszenie Eksporterów Polskich.
W konferencji, którą otworzył Marszałek Świętokrzyski Adam Jarubas udział wzięli m.in. Europoseł Czesław Siekierski, Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, Starosta, Dziekan Sandomierskiego Jabłkowego Korpusu Eksporterów (SJKE) Stanisław Masternak oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Eksporterów Polskich (SEP) Mieczysław Twaróg na czele grupy członków SEP. Ponadto udział w konferencji wzięli liczni sadownicy regionu sandomierskiego oraz delegacje z Rosji, Białorusi, Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich..
Nadrzędnym celem konferencji były zagadnienia związane z wykorzystaniem potencjału Ziemi Sandomierskiej na rzecz rozwoju produkcji i eksportu owoców i warzyw, w tym zwłaszcza „Jabłek Sandomierskich”. Podkreślić należy, że dzięki profesjonalnej promocji w kraju i za granicą „Jabłko Sandomierskie” jest „Marką Polskiej Gospodarki”.
Konferencja była okazją do zapoznania się z sadownictwem sandomierskim i jego przechowalnictwem, przetwórstwem, a także z działaniem sandomierskich grup producenckich tj: Grupą Sadowniczą „Owoc Sandomierski” Sp. z o.o. w Bilczy; „Refal” Sp. z o.o. w Łukawie; „Sad Sandomierski” Sp. z o.o. w Obrazowie; Grupą Sadowniczo-Warzywniczą „Złoty Sad” Sp. z o.o. w Samborcu; „AG Food” Sp. z o.o. w Jasienicy.
W trakcie wizyt w grupach producenckich oraz bezpośrednich kontaktów producentów i eksporterów jabłek sandomierskich z kontrahentami zagranicznymi przekazane zostały doświadczenia sadowników sandomierskich oraz możliwości eksportu jabłek na rynki krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, a także do krajów afrykańskich, oraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Należy zaznaczyć, że goście zagraniczni wyrazili pozytywną opinię o sadownictwie sandomierskim oraz odnieśli się z uznaniem do walorów smakowych „Jabłka Sandomierskiego” i stwierdzili, że produkcja sadownicza jest wizytówką regionu sandomierskiego, a jabłka jego głównym produktem eksportowym.
W konferencji bardzo aktywny udział wzięli kierownicy Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad RP w Moskwie Radca Minister Marek Ociepka, Kijowie Radca Minister Andrzej Grabowski, Mińsku I Radca Wiesław Pokładek i Brukseli I Radca Krzysztof Turowski, którzy podczas panelu przedstawili działanie WPHiI i dyplomacji ekonomicznej na rzecz promocji i rozwoju eksportu „Jabłka Sandomierskiego” oraz zaprosili eksporterów „Jabłek Sandomierskich” do udziału w targach i wystawach poświęconych m.in. sektorowi owocowo-warzywnemu.
W czasie panelu nt. możliwości rozwoju sektora rolno-spożywczego w regionie świętokrzyskim udział wzięli m.in. Prof. dr hab. Franciszek Adamicki Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Prof. dr hab. Eberhard Makosz Przewodniczący Towarzystwa Sadów Karłowych w Lublinie i dr Ryszard Nowak Prezes Zarządu Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A., Dziekan Lubelskiego Korpusu Eksporterów. W trakcie debaty panelowej zwrócona została uwaga na zagadnienia związane z wykorzystaniem potencjału ziemi, zaplecza naukowo-badawczego i tradycji sadowniczej Ziemi Sandomierskiej na rzecz rozwoju produkcji i eksportu „Jabłka Sandomierskiego”.
Należy zaznaczyć, że Marszałek Adam Jarubas podkreślił iż „ producenci pokazali już, że potrafią tworzyć Grupy Producenckie i wykorzystywać środki unijne. Jabłko Sandomierskie jest już trendem, który trzeba wspólnie promować.”
Opracował Zespół Programowy Stowarzyszenia Eksporterów Polskich.