Informacja o I Kongresie Eksporterów Przemysłu Rolno-Spozywczego
W dniu 7 marca br. odbył się w Warszawie I Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego pod Honorowym Patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Eugeniusza Grzeszczaka i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby. I Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego, zorganizowany przez Stowarzyszenie Eksporterów Polskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Tematem Kongresu były „Szanse i możliwości proeksportowego, proinnowacyjnego i proekologicznego rozwoju polskiego przemysłu rolno-spożywczego w roku 2013”.
Kongres prowadził Mieczysław Twaróg, Prezes Zarządu Stowarzyszenie Eksporterów Polskich, a wzięło w nim udział ponad 150 reprezentantów firm produkcyjno - eksportowych i instytucji z całego kraju.
W Kongresie wzięli udział m.in.: Prof. dr hab. Jerzy Osiatyński, Doradca Ekonomiczny Prezydenta RP, Stanisław Kalemba, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Związek, Główny Lekarz Weterynarii, Rajmund Paczkowski, Prezes Krajowej Rady Drobiarskiej, dr Anita Szczykutowicz, Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji w Ministerstwie Rolnictwa; Jerzy Bartosik, Wicedyrektor Departamentu Jednostek Podległych i Nadzorowanych w Ministerstwie Gospodarki, Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich, Waldemar Broś, Prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, Janusz Rodziewicz, Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarz,; Lucjan Zwolak, p.o. Prezesa Agencji Rynku Rolnego, Marek Łyżwa, członek Zarządu PAIZ, Prof. dr hab. Andrzej Kowalski, Dyrektor Instytutu. Ekonomiki. Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Prof. dr hab. Ryszard Michalski, Dyrektor Instytutu. Badań Rynku, Konsumpcji. i Koniunktur, Prof. dr hab. Andrzej Lenart, Pełnomocnik Rektora. SGGW ds. Współpracy z Gospodarką, Zenon Rodzik, Starosta Opola Lubelskiego Wiceprzewodniczący Związku Powiatów Polskich, Mieczysław Baszko, Wicemarszałek Podlaski, Andrzej Grabowski, Radca-Minister, Kierownik WPHiI Ambasady RP w Kijowie; Katarzyna Krajewska, I Sekretarz WPHiI Ambasady RP w Paryżu, Sławomir Sonarski, I Sekretarz WPHiI Ambasady RP w RPA oraz Anna Madej, II Sekretarz WPHiI Ambasady RP w Moskwie.
W czasie obrad Kongresu - przedstawione zostały szanse i możliwości proeksportowego i proinnowacyjnego rozwoju eksportu rolno-spożywczego w 2013 r. - przez Ministra Stanisława Kalembę, oraz zagadnienia eksportu rolno-spożywczego, w kontekście jego roli w rozwoju całej gospodarki narodowej - przez prof. dr hab. Jerzego Osiatyńskiego. W tej części obrad - Minister Stanisław Kalemba, wspólnie z Prof. dr hab. Jerzym Osiatyńskim - wręczyli Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” i Dyplomy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Listy Gratulacyjne i Puchary Stowarzyszenia Eksporterów Polskich dla Liderów polskiego eksportu, tj. dla Agnieszki Truszko, Wiceprezes firmy "Białuty" Sp. z o.o. oraz Henrykowi Amanowiczowi, Prezesowi Zakładów Mięsnych „Dobrosławów”. Nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali wybitni agroeksporterzy przemysłu rolno-spożywczego, tj.:
- TOMCZAK Jadwiga- Kierownik Działu Sprzedaży ŚOR w ProCam Polska,
- KOŃSKI Waldemar -Prezes Zarządu Białuty Sp. z o.o.,
- KAMIŃSKI Janusz - Doradca Marszałka ds. Gospodarczych woj. Opolskiego,
- GAŁECKI Marek - Dyrektor ds. Handlu w Zakładach Drobiarsko-Mięsnych SuperDrob S.A. w Karczewie,
- CEBELIŃSKA Małgorzata - Kierownik Handlu Zagranicznego w SM „Mlekpol” w Grajewie,
- CĄKAŁA Wojciech - Prezes Zarządu Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Dwikozy”SA,
- GUZIEJKO Bożena -Dyrektor ds. Eksportu Spółdzielni Obrotu Mleczarskiego w Białymstoku,
- ZYŚKO Teresa - Dyrektor Centrum Handlu Zagranicznego i Promocji w Lubelskim Rynku Hurtowym S.A.,
- POLAŃSKI Kacper - Prezes Ogrodniczej Spółdzielni „SANDOMIR- FRUIT” w Sandomierzu,
- KARAIM Jerzy - Prokurent w Polexpo Exhibitions Sp. z o.o. w Warszawie,
- SIEGIEŃ Franciszek -Właściciel firmy W.P.P.H. „ Elena” w Żelazkowie,
- TKACZYK Stefan -Prezes Zarządu FM BRAVO Sp. z o.o. w Olsztynie,
Dyplomy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali wybitni agroeksporterzy:
- KARPIŃSKI Henryk - Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pajęcznie,
- KUBIAK Andrzej - Właściciel Gospodarstwa Rolnego w Zalesiu …oraz
- ONISZCZUK Mikołaj -Dziekan Korpusu Promotorów Eksportu Polskiego- za aktywne działania na rzecz rozwoju i promocji polskiego eksportu rolno – spożywczego.
W dalszej części Kongresu - przedstawione zostały perspektywy rozwoju eksportu rolno-spożywczego przez Prof. dr hab. Andrzeja Kowalskiego, Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz zagadnienia dotyczące promocji polskich produktów rolno-spożywczych na rynkach zagranicznych przez dr Ryszarda Nowaka, Prezesa Lubelskiego Rynku Hurtowego, a także możliwości skutecznych działań promocyjnych, zwiększających szanse rozwoju eksportu rolno-spożywczego- przez Andrzeja Grabowskiego, Radcę-Ministra, Kierownika WPHiI Ambasady RP w Kijowie, Katarzynę Krajewską, I Sekretarza WPHiI Ambasady RP w Paryżu, Sławomira Sonarskiego, I Sekretarza WPHiI Ambasady RP w RPA i Annę Madej, II Sekretarza WPHiI Ambasady RP w Moskwie. Następnie odbyła się dyskusja w panelach, poświęconych możliwościom i szansom rozwoju eksportu mleczarskiego. W dyskusji tej wzięli udział: Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ZR, a następnie nt. priorytetowych rynkach eksportu branży drobiarskiej w 2013 roku udział wzięli: Lech Kostecki, Prezes Zakładów Drobiarsko-Mięsnych „SuperDrob”, Dziekan Drobiarskiego Korpusu Eksporterów; Piotr Kulikowski, V-ce Prezes Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa -IG Prezes „INDYKPOL” S.A i dr Halina Bielińska, Wicedyrektor Instytutu Zootechniki –PIBZD.
Następny panel poświęcony był szansom i możliwościom rozwoju eksportu mięsa i jego wyrobów. W panelu tym udział wzięli: Ryszard Uziębło, Doradca Prezesa Zakładów Mięsnych ”Dobrosławów” S.A., Dziekan Mięsnego Korpusu Eksporterów i Andrzej Pawełczak. Dyrektor ds. Produkcji Animex Sp. z o.o.
Należy podkreślić, że podczas Kongresu dokonano oceny tempa wzrostu eksportu rolno-spożywczego oraz efektywności działania firm produkujących na eksport. Obejmowała ona:
- działania mające na celu rozwój eksportu rolno-spożywczego na optymalnym poziomie,
- instrumenty wsparcia eksportu rolno-spożywczego,
- wykorzystanie funduszy unijnych będących szansą rozwoju eksportu rolno-spożywczego,
- działalność promocyjną na rzecz wzrostu eksportu rolno-spożywczego,
- urzeczywistnianie strategii proeksportowej rozwoju gospodarki polskiej.
Tematyka Kongresu wzbudziła duże zainteresowanie eksporterów, które znalazło swój wyraz m.in. w rzeczowej i żywej dyskusji Uczestnicy Kongresu przyjęli wspólne i zgodne stanowisko w zakresie polityki proeksportowej w dziedzinie rolno-spożywczej, której efektem powinno być usprawnienie mechanizmów i instrumentów ekonomicznych, służących zwiększeniu potencjału eksportowego kraju. Priorytetowymi zadaniami dla eksporterów, resortów rolnictwa i gospodarki, Agencji Rynku Rolnego, a także Stowarzyszenia powinny być następujące takie zagadnienia, jak:
- wzmocnienie instytucji koordynujących działania promocyjne eksportu
- skuteczniejsze wykorzystanie instrumentów finansowych na rzecz rozwoju eksportu
- nakierowanie promocji eksportu rolno-spożywczego m.in. na priorytetowe rynki zagraniczne
- unowocześnianie technologii i ekologicznych warunków produkcji eksportowej
- wykorzystanie przez eksporterów możliwości prezentacji materiałów na stoiskach WPHiI
- optymalne zwiększenie liczby radców rolnych w ambasadach RP
W czasie Kongresu została zwrócona uwaga na potrzebę kontynuowania aktywnej działalności informacyjno - promocyjnej na rynkach zagranicznych, zwłaszcza na priorytetowych rynkach, w tym na rynku brazylijskim, kanadyjskim, kazachstańskim, algierskim czy tureckim. Stanowić będzie ona ważny segment promocji polskiej gospodarki za granicą. Wskazywano na potrzebę aktywizacji działań na rzecz wykorzystania możliwości w ramach dywersyfikacji rynków zbytu dla eksportu. W grę wchodzą tu rynki pozaunijne, w tym dalekowschodnie, południowo-azjatyckie i afrykańskie w tym kraje arabskie Maghrebu, a także potrzeba wykorzystywania polonijnego środowiska gospodarczego i mediów polonijnych na rzecz promocji współpracy gospodarczej z Polską, w tym możliwości eksportowych i współpracy kooperacyjno - inwestycyjnej. Podkreślono także znaczącą i pozytywną rolę informacji i publicystyki ekonomicznej w krajowych mediach, a więc w prasie, radiu i telewizji. Konstruktywnej i pożytecznej współpracy z mediami –sprzyjać będzie Korpus Promotorów Eksportu Polskiego.
W trakcie Kongresu podkreślono potrzebę wprowadzenia istotnych zmian w dotychczasowej praktyce działania polskich podmiotów gospodarczych na rynkach wschodnich. Perspektywy ekspansji na rynki wschodnie określają trzy czynniki: potencjał, popyt i podaż. Tym dysponujemy. Ażeby sprostać rosnącej konkurencji wykorzystywać trzeba nadal ceny, jakość ale i w coraz większej mierze – innowacyjność produktową.
Uczestnicy Kongresu odnieśli się z aprobatą do działalności Stowarzyszenia Eksporterów Polskich w okresie minionych 11 lat i jego współpracy ze środowiskiem producentów, eksporterów i inwestorów. Obecnie, co znalazło wyraz w przyjętym stanowisku - chodzi o wzmocnienie działań zmierzających do urzeczywistniania strategii proeksportowego rozwoju gospodarki polskiej.
W tymże stanowisku zwrócono się do organów rządowych o zajęcia jednoznacznego stanowiska oraz zainicjowanie konkretnych działań w kwestiach, które w istotny sposób wpłynęłyby na usprawnienie koordynacji działań m.in. w obszarze promocji i zwiększenia konkurencyjności polskiego eksportu rolno-spożywczego. Kwestie te mają zasadnicze znaczenie dla wzrostu eksportu stanowiącego siłę napędową rozwoju gospodarki i zwiększenia zaangażowania udziału Polski w międzynarodowy podział pracy.
Warszawa, 7 marca 2013 r.
Mieczysław TWARÓG
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Eksporterów Polskich
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem I Kongresu Eksporterów Przemysłu Rolno-Spozywczego